Tablica manipulacyjna – najważniejsze informacje

0
532

Dziecięca ciekawość i potrzeba eksploracji nowych rzeczy, nie ma granic. Pomimo że producenci oferują coraz to ciekawsze zabawki, dzieci najchętniej sięgają po przedmioty codziennego użytku. Świetnym rozwiązaniem, które łączy w sobie cechy najlepszej zabawki i zaspokaja potrzebę odkrywania przedmiotów na co dzień niedostępnych dla malucha, jest tablica manipulacyjna. Czym dokładnie jest, z czego się składa i dlaczego cieszy się taką popularnością?

Czym jest tablica manipulacyjna i z jakich elementów się składa?

Tablica manipulacyjna ma za zadanie poruszać dziecięcą wyobraźnię i potrzebę eksploracji opartej na wszystkich zmysłach. Są to zabawki składające się z elementów używanych na co dzień, a do których dzieci nie mają zazwyczaj dostępu. Tablice manipulacyjne składają się z drewnianej podstawy i elementów skomponowanych tak, by pobudzały malucha do działania i pomagały rozwijać zmysł słuchu, dotyku i wzroku. Na tablicy manipulacyjnej znajdziemy więc przedmioty takie jak zasuwki, koła zębate, piloty, suwaki, lusterka, rzepy, włączniki do światła, korbki, tasiemki, pokrętła i wiele innych detali. Właśnie te najprostsze elementy mają największą siłę przyciągania najmłodszych odkrywców.

Jak wybrać tablicę manipulacyjną i na co zwracać uwagę?

Aby tablica manipulacyjna okazała się strzałem w dziesiątkę, warto przede wszystkim dostosować jej rodzaj do zainteresowań dziecka. Możemy zdecydować się na przykład na zakup tablicy w kształcie zwierzątka takiego jak lew, słoń czy żyrafa. Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają zwierzęta, będzie to więc dodatkowa atrakcja dla malucha. Do tego tablice takie stanowić będą nie tylko świetną zabawkę, która pochłonie małego eksploratora na długie godziny, ale także wspaniałą ozdobę dziecięcego pokoju. Wybierając konkretny model, musimy mieć pewność, że zastosowane na tablicy elementy są bezpieczne dla dziecka. Ponadto zwróćmy uwagę na wykończenie i rodzaj farb użytych do produkcji. Powinny one posiadać odpowiednie certyfikaty i być bezpieczne dla malucha. Co więcej, warto, by na tablicy było maksymalnie kilkanaście przedmiotów. Większa ich ilość może dekoncentrować dziecko i zniechęcić je do zabawy. Oprócz tego ważne jest, by wybrane elementy oddziaływały na wszystkie zmysły dziecka. Dobrze więc gdy znajdą się tam rzeczy, które wydają dźwięki, mają urozmaicone faktury i działają na wzrok kolorami, światełkami czy różnorodnością wzorów. Dzieci w różnym wieku potrzebują do stymulacji rozwoju innych elementów, dlatego tablice np. w formie lisa, stworzone są z myślą o małych odkrywcach w każdym wieku.

Prezent idealny, czyli dlaczego warto kupić tablicę manipulacyjną?

Tablica manipulacyjna to prezent, z którego ucieszy się nie tylko mały odkrywca, ale także rodzic, który zyska chwilę dla siebie. Będzie to idealny pomysł na podarunek np. z okazji urodzin, czy pod choinkę. Tablica manipulacyjna to nie tylko kolejna zabawka do kolekcji, ale przedmiot, który będzie bawił i edukował jednocześnie. Dzieci podczas zabawy uczą się koordynacji wzrokowo-ruchowej, która w przyszłości stanowić będzie o sprawności w wykonywaniu codziennych czynności, jak pisanie czy korzystanie ze sztućców. Oprócz tego przesuwanie, wciskanie, otwieranie i zamykanie to działania, które stymulują pracę mózgu, wpływając na jego rozwój. Maluch rozwija swoją wyobraźnię, motorykę i uczy się wiązać przyczynę ze skutkiem. Zabawa tablicą manipulacyjną jest więc skarbnicą cennych bodźców aktywizujących do rozwoju na wielu płaszczyznach. Uczy logicznego myślenia i wymaga postęp sprawności, motoryki i precyzji.