Dekoracje kościoła na ślub

0
432

Uroczysta ceremonia zaślubin wymaga odpowiednio dobranej oprawy. Dekoracje do kościoła powinny pasować do wnętrza. Świątynie prezentują różne style architektoniczne, dlatego tak ważne jest przemyślenie, jakie kompozycje kwiatowe i inne detale sprawdzą się w danym wnętrzu. Małe, wiejskie kaplice i drewniane kościoły idealnie pasują do ślubu w stylu rustykalnym i romantycznym. Kościoły barokowe to idealna oprawa ślubu w stylu glamour. Nieco ciemne wnętrza ceglanych, gotyckich świątyń dobrze prezentują się w towarzystwie świec lub lampionów stojących na podłodze, wzdłuż rzędu ławek. Pomysły na ślubne dekoracje kościoła są rozmaite, dlatego przydatny będzie prosty przewodnik dla par planujących ślub kościelny.

Skromne albo z rozmachem – typowe dekoracje do kościoła na ślub

Klasyczne dekoracje kościoła to oczywiście bukiety kwiatów na ołtarz główny i ołtarze boczne. Kosz z kwiatami można ustawić pod ołtarzem. Jeśli para młoda planuje tradycyjnie wejść do świątyni można pomyśleć o wypożyczeniu dywanu i posypaniu go sztucznymi płatkami kwiatów. Równie ważne jest przystrojenie klęczników i foteli dla pary młodej. Wiele par korzysta z gotowych klęczników i krzeseł, którymi dysponuje dana parafia. Jeśli mamy konkretną wizję wnętrza kościoła, to warto pomyśleć o wypożyczeniu eleganckich foteli. Bardzo modne i zarazem ponadczasowe są białe fotele w barokowym stylu. Inne rozwiązanie to kupno lub wypożyczenie białych pokrowców na krzesła. Pokrowce na krzesła do kościoła wykonane są z połyskujących materiałów, np. satyny i dodatkowo mogą być przewiązane z tyłu organzą lub koronkowym materiałem. Dekoracje przejścia w nawie głównej są najważniejsze. To je widać na pamiątkowych zdjęciach i filmach ze ślubu. Stroiki na ławki mogą być proste, wykonane z dekoracyjnej tasiemki, sztucznych albo prawdziwych kwiatów, bądź też z organzy w kolorze białym, srebrnym albo złotym. Wesele w stylu glamour  organizowane jest z rozmachem i blaskiem, więc tu przydadzą się lustrzane podstawki pod świece, dekoracyjne lampiony w złotych oprawach i wazony na kwiaty.

Dlaczego dekoracje kościoła na ślub trzeba przemyśleć

Dekoratorzy ślubnych sal i kościołów podkreślają, jak ważne jest zaplanowanie i przemyślenie ozdób. Dla lepszego efektu wizualnego potrzebna jest spójna całość. Kwiaty i inne elementy wystroju powinny do siebie pasować. Jeśli zamawiamy gotowe dekoracje, to musimy brać pod uwagę charakter architektury, oświetlenie wnętrza, porę roku i wielkość kościoła. Te wszystkie szczegóły wpływają na efekt końcowy. Małe kaplice i wiejskie kościółki nie wymagają tylu ozdób, co barokowe klasztory i miejskie fary. W romantycznych wnętrzach wystarczą żywe kwiaty przy ołtarzu i ładnie upięte tkaniny przy ławkach. Z kolei w monumentalnych wnętrzach potrzebne będą bardziej widoczne akcenty, może kolorowe tkaniny, większa ilość organzy lub ciekawe stroiki. Przemyślenie dekoracji jest istotne też ze względów logistycznych. Trzeba ustalić z księdzem lub kościelnym, jakie klęczniki i krzesła dla pary młodej są w kościele. Należy zgrać wiele elementów, np. gdy para młoda chce przyozdobić wejście do kościoła lub postawić gotową bramę z kwiatów.  

Często popełniane błędy, których możesz uniknąć

Najwięcej błędów w wystroju kościoła na ślub wynika z braku wcześniejszego przygotowania przemyślenia dekoracji. Niezwykle istotne jest dogadanie się z osobą odpowiedzialną za kościół, np. siostrą zakonną lub kościelnym. Trzeba też dowiedzieć się, czy w danym dniu inne pary biorą ślub, by zaplanować odpowiednie dekoracje. Nie zawsze wolno mocować dekoracje do ławek. W drewnianych kościołach świece mogą być zabronione, wówczas można użyć lampionów z wkładem ledowym. Jeśli wnętrze jest ciemne, potrzebne mogą być dodatkowe światła, podświetlane sztuczne drzewka, lampiony.

Gotowe dekoracje do kościoła na ślub

Dobrym pomysłem jest zakup lub wynajem gotowych dekoracji. Firmy zajmujące się obsługą imprez oraz specjalistyczne kwiaciarnie posiadają zestawy ślubnych dekoracji. Są to pokrowce na krzesła i klęczniki, sztuczne stroiki kwiatowe na ławki oraz obowiązkowo lampiony. Jeśli planujesz ślub w stylu rustykalnym lub klasycznym, skorzystaj z gotowych dekoracji kościoła na ślub, zobacz ofertę postwood.pl. Coraz modniejsze są drewniane dekoracje. Wpisują się we współczesne trendy ślubne. Można kupić gotowe ozdoby, a wybór szablonów jest bardzo duży. Drewniane dekoracje można wpiąć do stroików przy ławkach w kościele. Ładnie prezentują się także serduszka – pikery.

Przydatne linki (przypisy):

https://postwood.pl/pl/c/Dekoracja-sali-weselnej/125

wedding.pl/lovestory/dekoracja-kosciola-na-slub/

slubnyambaras.pl/jak-udekorowac-kosciol-na-slub-o-czym-powinniscie-wiedziec/

weddingdream.com/dekoracja-kosciola-na-slub-problemy/