Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

0
153

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi korzysta z pomocy fizjoterapeuty. Wynika to z faktu, że jako społeczeństwo jesteśmy coraz mniej sprawni ruchowo, przez co wzrasta narażenie na wszelkiego rodzaju urazy.

Kim jest i w czym może pomóc fizjoterapeuta?

Wykwalifikowany fizjoterapeuta zajmuje się przywracaniem pacjenta do sprawności ruchowej. Jest to osoba, która ma wyższe wykształcenie i uprawnienia do wykonywania zawodu. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje do stawiania na nogi osoby chore. Zajmuje się różnego rodzaju schorzeniami. Najczęściej są to problemy układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, takie jak bóle pleców, urazy sportowe czy zapalenia stawów. Zdarzają się również schorzenia układu neurologicznego, na przykład po przebytym udarze, lub podczas przypadłości takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Nie brakuje również pacjentów rehabilitowanych po zawale serca, z mukowiscydozą czy obturacyjną chorobą płuc. W swojej pracy fizjoterapeuta wykorzystuje różnego rodzaju zabiegi, w tym:

  • masaże
  • gimnastykę
  • elektro i krioterapię 
  • lecznicze kąpiele
  • kinesiotaping
  • leczenie światłem 

Sposób leczenia zależy od dolegliwości pacjenta. Fizjoterapia ma na celu poprawę sprawności, ale również złagodzenie bólu i zwiększenie sił organizmu osoby chorej. 

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

Do gabinetu zazwyczaj zgłaszają się pacjenci z dolegliwościami bólowymi. Fizjoterapeuta rozpoczyna swoją pracę od badania i przeprowadzenia wywiadu z osobą chorą. Określa on problem, który jest przyczyną niedyspozycji i stawia odpowiednią diagnozę. Następnie dobiera odpowiednie techniki i metody leczenia, które będą najbardziej skuteczne w terapii. Na fizjoterapeucie ciąży ogromną odpowiedzialność za pacjenta, dlatego przed wizytą warto sprawdzić opinię o specjaliście. Warto udać się do kliniki takiej jak OsteoMedic, gdzie profesjonalni fizjoterapeuci podchodzą do pacjentów w holistyczny sposób. Wybierając się do fizjoterapeuty należy również zwrócić uwagę, czy ma nadany numer prawa wykonywania zawodu. Potwierdza on uprawnienia i odpowiednie kompetencje specjalisty do diagnozowania i właściwego leczenia chorych. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pacjenta. Fizjoterapeuta nie tylko zwalcza objawy, ale również dociera do źródła problemu. Od poprawnej diagnozy i zastosowania odpowiedniej terapii, zależy powrót do zdrowia. W przypadku leczenia przez osobę nie posiadająca odpowiednio szerokiej wiedzy medycznej grożą nam nieodwracalne zmiany w organizmie, w tym nawet paraliż.